ABD seçimlerinde kadınlar, yerliler ve LGBT’ler rekor oy aldı -

ABD’deki ara dönem seçimleri, sadece kadın aday sayısında rekor kırmakla kalmadı; ayrıca ilk kez Müslüman ve Amerikan yerlisi temsilciler, açık gay bir vali ve en genç kadın aday seçimi kazandı.

ABD’deki ara dönem seçimlerinde 500’e yakın kadın adayın farklı politik görevlere üye olması dikkat çekmişti: Bu isimlerin 100’den fazlası -tarihte bir ilk olarak- Temsilciler Meclisi’ne seçildi.

Aslen Trump’ın kadın düşmanı söylemlerine tepki olarak ve de #MeToo hareketinin enerjisiyle, kadınların -büyük çoğunluğu muhalefetteki Demokrat Parti cenahında olmak üzere- bu şekilde öne çıkmasının yanı sıra, iki Müslüman kadın, iki Amerikan yerlisi kadın, iki Teksaslı Latina, bir Massachusettsli siyah kadın, açık gay bir vali ve de Temsilciler Meclisi’nin şu ana kadarki en genç kadın üyesi de seçim sonucunda önemli politik pozisyonlara seçildi.

Ayanna Pressley, Temsilciler Meclisi’nde Massachusetts’i temsil edecek ilk siyah kadın oldu. Pressley bunun öncesinde de Boston belediyesine seçilen ilk siyah kadın olmuş, ve üst üste 10 zaferi bulunan Michael Capuano’yu ön seçimlerde yenerek bir kez daha tarih yazmıştı.

New York’ta, 29 yaşında Latina kökenli bir Demokrat Partili olan Alexandria Ocasio-Cortez, ABD tarihinin en genç kadın Kongre üyesi oldu; ancak kendisi Kongre’ye giren yegane Latina değil. Ocasio Cortez birkaç ay önce Demokrat Parti’nin ön seçimlerinde parti bürokrasinin önemli figürlerinden birini alt etmiş, ve yaptığı radikal değişim çağrısı gerek gençlik içinde, gerekse de eski başkan adayı Bernie Sanders’ın parti içinde yarattığı hareket nezdinde yankı getirmişti.

Verónica Escobar ve Sylvia García, Kongre’de Texas eyaletini temsil eden ilk Latina’lar olacak; Ekvator kökenli Debbie Murcasel-Powell ise Florida eyaletinde güçlü rakibi karşısında oyların yüzde 50’den fazlasını alarak müthiş bir sürpriz yaptı.

Temsilciler Meclisi’ne giren diğer kadınlar arasında, siyah kadınlar, Amerikan yerlisi kadınlar ve LGBT hareketinden kadınlar da var.

1981’de Somali’de doğan Ilhan Omar, ve Filistinli göçmen bir ailenin kızı olan Rashida Tlaib, Kongre’deki ilk Müslüman kadınlar olacak.

Ayrıca Ocak ayında iki Amerikan yerlisi kadın ilk kez olarak Temsilciler Meclisi’ne adım atacak: Deb Haaland (New Mexico) ve Sharice Davids – ki Davids aynı zamanda Kongre’de Kansas’ı temsil edecek ilk açık LGBT birey de olacak.

Öte yandan Cumhuriyetçi Parti’den Marsha Blackburn, Tennessee tarihindeki ilk kadın senatör oldu.

Jared Polis daha önce, Kongre’ye seçilen ilk açık gay birey olarak ses getirmişti. Son seçimlerdeyse kendisi Colorado valilik seçimlerini kazanarak, ülkenin ilk açık gay valisi oldu.

Elbette tüm bu isimler seçim gecesi kutlama yaptıysa da, ‘geç’ gelen bu kazanımlar aslında ABD seçim sisteminin ne kadar sınırlayıcı olduğunu gösteriyor. Ülkede Latina, yerli ve Müslüman kadınların temsilci seçilmesi, açık gay bir erkeğin vali olması ve bir kadının kendi eyaletinin ilk kadın senatörü olması için 2018’e kadar beklenmesi gerekti.

Bu hareketlerin çoğunluğu, Trump’ın nefret söyleminin beslediği kutuplaşma ile doğrudan ilişkili; bu söyleme tepki olarak Demokrat Parti içinde hem kadınlara hitap eden hem de saldırı altındaki azınlık kesimlerin haklarını savunan adayların sayısında artış oldu. Bu yeni bileşim, muhtemelen Demokrat Parti içinde belirli bir ağırlığa sahip olacak ve 2020 başkanlık seçimlerine giden süreçte parti bürokrasisi bu yeni olguyu hesaba katmak durumunda kalacak.

*

Çeviri: Başlangıç Dergi

Orijinali:

http://www.laizquierdadiario.com/Record-de-mujeres-y-minorias-en-las-elecciones-de-medio-termino

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında