abd bombardımanı üzerine – suriye devrimci sol hareketi -

 

Bugün Amerikan uçakları Daesh (İslam Devleti), Jabhat el-Nusra (el Kaide’nin Suriye kolu) ve Ahrar Şam örgütlerinin mevkilerini bombaladı. Bazı kaynaklara göre bu bombalamalar bölgesel düzeyde karşı devrimin liderliğini yapan ve Amerika ile ittifak ilişkisi içerisinde olan gerici Arap hükümetlerinin katkısıyla gerçekleşti.

Kuruldukları günden itibaren halk isyanına düşman olan bu gerici ve faşist güçlere karşı olmamıza rağmen, biz bu bombardımanı memnuniyetle karşılamıyoruz. Suriye Ulusal Konseyi ve Suriye Devrimi ve Muhalefet Güçleri Ulusal Koalisyonu ile ilişkili çeşitli liberal muhalefet odakları aptalca ve ahlaksızca bu güçleri devrimin bir bileşeni olarak görmüşlerdi. Biz, yapılan müdahaleyi destekleyen Suriye Ulusal Konseyi ve Suriye Devrimi ve Muhalefet Güçleri Ulusal Koalisyonu’na bağlı bu liberal yapılardan farklı olarak, bu bombardımana ve emperyalist askeri müdahaleye karşı çıkıyoruz ve ona karşı durma çağrısı yapıyoruz.

Bu emperyalist müdahalenin amacının Suriye halkının devrimini desteklemek olmadığı, aksine bölgede emperyalist egemenliğin altını oyan ve sürmekte olan halk isyanlarının sonrasında bu egemenliği yeniden tesis etmeyi amaçladığı için karşı çıkıyoruz.

İslam Devleti ve cihatçı güçler emperyalist askeri müdahalelerin ve despotik rejimlerin zorbalığının ve çürümüşlüğünün sonucudur.

Suriye halkının devrimine karşı hareket eden düşmanların çoğaldığı gerçeği karşısında, devrime düşman bu gerici güçleri, otoriter rejimi ve emperyalist müdahaleleri alt edebilecek tek gücün gerçekten devrimci bir liderliğe sahip bilinçli ve örgütlü kitleler olduğunu görüyoruz.

Washington ve müttefiklerine hayır

Moskova ve müttefiklerine hayır

İslam Devleti’ne, karşı devrimci güçlere ve otoriter rejime hayır

Yaşasın her yerdeki işçilerin ve ezilenlerin birliği ve mücadelesi

Bütün iktidar ve kudret halka

Suriye Devrimci Sol Hareketi

23 Eylül 2014

(çeviren: Barış Alp Özden)

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar