Honduras’tan yola çıkan 8000 göçmen ABD’ye yürüyor! -

Donald Trump’ın tüm tehditlerine rağmen, göçmen kafilesi Orta Amerika ülkelerini bir bir geçiyor; şimdi de Meksika içinde yaklaşık 1500 km kat edip ABD’ye varmakta kararlılar.

Kafile, 13 Ekim günü Honduras’ın San Pedro Sula kentinde 1000 kişi tarafından başlatıldı; zaman içinde farklı kent ve ülkelerden binlerce kişi daha aralarına katıldı. Geçen Cuma günü Guatemala – Meksika sınırına varan kafileye 400 kadar Meksika polisi gaz ve suyla saldırınca, kitle Suchiate nehrini sallarla geçerek Meksika’ya girdi ve tekrar toplaştı.

Meksika devleti kitleye saldırırken, yerel halk göçmenlere destek olmak için giysi ve gıda dayanışma noktaları oluşturuyor.

Honduras’ta 2009 yılında gerçekleşen ABD destekli darbe sonucunda, ‘serbest’ piyasa reformlarını zorla uygulayan baskıcı bir rejim kurulmuştu. Bunun sonucunda ülke halkının yüzde 66’sı şu an yoksulluk sınırı altında; cinayet oranları dünyadaki en yüksek düzeylerden biri. 2017 yılındaki şaibeli seçimlere yönelik protestolarda, polis halka saldırmış ve 30 eylemciyi öldürmüştü.

Donald Trump en son, kafileyi durduramayan Guatemala, Honduras ve El Salvador hükümetlerini dış yardımı kesmekle tehdit etti. Trump ayrıca, kafilenin içinde ‘tehlikeli Orta Doğulular’ın olduğu yönünde provokatif tweet’ler atıyor.

Ancak binlerce insan daha iyi bir yaşam için yürümeye devam ediyor…

Kimse sebepsiz göçmez!
Hiçbir göçmen illegal değildir!

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında