Kadın eylemleri üzerine – Alev Tosun -

Atılan her adımda öfke, kurulan her cümlede inanç ve inanılan her umutta mücadele. Taciz yasası,  kadına şiddetle mücadele günü ve olağanüstü hal’in olağanlığı. Haykırdı kadınlar sokaklarda “susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”. Bağırdı kadınlar var gücüyle “jin jiyan azadi”. Ellerinde mor feminalı bayraklarıyla dikildiler sistemin en “erkek” halinin karşına. Buradayız dediler, sokaklardayız ve “her halde” direniyoruz. Öyle ya kadın cinayetleri OHAL dinlemiyordu, sokakları biz kadınlar için güvensiz hale getirmeye çalışan tacizciler bir kere daha düşünmüyordu en iğrenç bakışlarını üzerimize yöneltirken. Çocuklar daha az cinsel istismara uğramıyordu ülkenin her yerinde durum “olağanüstüyken”. Bütün çirkinlikler bütün olağanlığıyla devam ediyordu. Ve bir önerge konuşuluyordu meclis sandalyelerinde: tecavüz, evlilik, suç, adalet?

Sosyal medyada, takipçilerini üzmekten korkan hesaplardan bile tepki yağıyordu. Çünkü tecavüz meşrulaştırılamazdı, bu kadarı da fazlaydı. Profiller karartılmış, suratlar asılmıştı ve pek tabi ana akım medya imdada koştu. Ekranlarda “benim kocam tecavüzcü değil, biz çok mutluyuz” diyen kadınlar belirmişti, delilleri de kamera önünde dökülen gözyaşlarıydı. Ama önerilen yasa çok açıktı, kadınlar buna sessiz kalamazdı. İsyan!

Belki binler değildik, belki dolup taşmıyordu sokaklar ama buradaydık, her şeye rağmen sokaklardaydık. Ve haykırıyorduk dünyayı yerinden oynatmak istercesine. Kadıköy, Taksim, Beşiktaş, meydanlardan atılan her slogan uzaktaki bir kadına güç oluyordu, biliyorduk. Alanları bırakmayacaktık, mücadelemizde bize yol gösteren cesur kadınların anılarıyla, inatla var olacaktık. Çünkü erkekler son 11 ayda 236 kadını öldürmüştü, çünkü erkekler 368 kız çocuğunu istismar etmişti. Çünkü erkekler utanmazca suçlarını yasalaştırmaya çalışıyordu. Çünkü yine bir 25 Kasım’dı ve kadınlar şiddetin her halini görmeye devam ediyordu.

Bu sene kadınlar yine bütün farklılıklarıyla, bambaşka dünyalarıyla, ama inadına yan yana sokaklardaydı; öfkemiz slogan olmuş çarpıyordu suratlara: Kadınlar susmayacaklar! Belki farkında değillerdi ama bu kalabalık göründüğünden çok daha büyüktü. Bir gelmiştik o alanlara ama çok dönüyorduk, haklılığımız yüzlerimizden okunuyordu. Her gün öldürülüyorduk, şiddete uğruyorduk, evlere tıkılmak isteniyorduk, gözaltında tecavüzle tehdit edilip tacizle sınanıyorduk, ama asla pes etmiyorduk.

Mücadelemiz daim olsun cesur kadın, asla vaz geçme ve unutma “Bir kadın, ne zaman kendi sesini duyurmak için ayağa kalksa, planlamamış bile olsa, tüm kadınlar için de ayağa kalkmış olur.” 

Bulunduğu kategori : Mor ve Gökkuşağı

Yazar hakkında

İlgili Yazılar